Czym zajmuje się podologia i kiedy warto wybrać się do podologa

Podolog to specjalista, który pomoże Państwu zadbać o zdrowie i atrakcyjnych wygląd stóp. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym zajmuje się podologia i kiedy warto wybrać się do podologa. Przedstawiamy również częste choroby i schorzenia stóp oraz opowiadamy, czego można się spodziewać podczas wizyty u podologa w naszym salonie kosmetycznym w Gdyni.

 

Czym jest podologia?

Podologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na leczeniu chorób, diagnostyce oraz pielęgnacji stóp. To stosunkowo młoda dziedzina, która nie stanowi specjalizacji lekarskiej. Powstała na skutek działań pedicurzystów, którzy byli zaniepokojeni warunkami, w których w salonach kosmetycznych odbywały się zabiegi pielęgnacji stóp. Skutkowało to licznymi infekcjami, wrastającymi paznokciami, a nawet amputacjami palców. Osoba chcąca zadbać o swoje stopy miała wówczas do wyboru salon kosmetyczny oferujący pedicure lub interwencję chirurga. Podologia oferuje kompleksowe podejście do chorób i zaburzeń funkcji stopy. Podolog dokuje zabiegów samodzielnie lub też kieruje do odpowiednich lekarzy specjalistów.

Czym jest podologia? - podczas przykładowego zabiegu

Kiedy warto wybrać się do podologa?

Stopy pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Bardzo często nie uświadamiamy sobie chorób i schorzeń tej części ciała. Często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że dolegliwości, na które cierpimy, spowodowane są chorobami lub schorzeniami stóp. Do podologa może wybrać się w zasadzie każdy, w szczególności powinniśmy jednak zaplanować wizytę, gdy samodzielnie nie radzimy sobie z pielęgnacją lub leczeniem stóp. Do podologa powinniśmy wybrać się w przypadku wszelkiego rodzaju problemów z paznokciami lub widocznych zmian skórnych na stopach. Do częstych powodów wizyt u podologa należą między innymi: wrastające paznokcie, wrodzone wady i zniekształcenia stóp (na przykład haluksy), uszkodzenia skóry (modzele, odciski, brodawki, wrzody), pęknięcia skóry, stwardniały naskórek czy grzybica stóp.

Pod stałą opieką podologa powinny znajdować się osoby chore na cukrzyce. W ich przypadku dużym ryzykiem jest wystąpienie powikłania, jakim jest zespół stopy cukrzycowej. Bardzo często z usług podologa korzystają również osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej, ze znaczną otyłością lub zwyrodnieniami kręgosłupa. Nawet gdy ich stopy są zdrowe, ludzie Ci mogą mieć trudność z samodzielnym zadbaniem o higienę. Inną grupą, której zaleca się częste konsultacje u podologa są sportowcy, na przykład piłkarze lub biegacze.

 

Wizyta w gabinecie podologicznym – czego się spodziewać?

Odwiedzając gabinet kosmetyczny w celu wizyty u podologa na początku będziemy musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, stylu życia i nawyków. Następnym etapem są dokładne oględziny stóp. W wielu przypadkach samo obejrzenie stóp nie wystarcza by postawić diagnozę i zlecane są specjalistyczne badania. Po uzyskaniu wyników badań podolog może wykonać zabieg, zaplanować domową kurację i przepisać odpowiednie leki lub też skierować na dalsze leczenie do lekarza-specjalisty: na przykład chirurga lub ortopedy.

 

Wybrane zabiegi, które wykona podologa:

 • profesjonalne skracanie paznokci,
 • zabiegi wykonywane na paznokciach z problemami – na przykład wrastających, z grzybicą, czy zgrubiałych,
 • protetyka połamanych i uszkodzonych paznokci,
 • pedicure leczniczy,
 • usuwanie odcisków i kurzajek,
 • usuwanie zrogowaciałego naskórka, leczenie modzeli i hiperkeratozy,
 • odciążanie bolesnych miejsc,
 • masaż stóp i podudzi.

 

Błędy w pielęgnacji stóp

Aby cieszyć się zdrowiem i atrakcyjnym wyglądem stóp, bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Do podstawowych błędów w tym zakresie zaliczamy:

 • noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz skarpet wykonanych z tworzywa sztucznego,
 • brak nawyku codziennego mycia i dokładnego ususzania stóp,
 • nieprawidłowe podcinanie paznokci,
 • mocne szorowanie skóry ostrym pumeksem,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (na przykład przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała) lub niestosowanie żadnych.

 

Zwracając uwagę na codzienne nawyki w zakresie higieny możemy uniknąć wielu problemów związanych ze stopami.

Do Góry!
Adara Salon Modnej Fryzury, ul. Redłowska 52/5, 81-450 Gdynia tel. 58 760 12 33, 512 336 790